Czy gorszy nastrój to tylko chwilowy spadek samopoczucia, czy już depresja?
Blog

Czy gorszy nastrój to tylko chwilowy spadek samopoczucia, czy już depresja?

Wszyscy ludzie zasługują na szacunek i akceptację, niezależnie od tego, jaki bagaż doświadczeń dźwigają na swoich barkach. Także ty – bez względu na to, w jakiej sytuacji życiowej dziś się znajdujesz, masz szansę, aby czuć się dobrze i zacząć żyć pełnią życia. Z tego artykułu dowiesz się:

● czy pogorszenie nastroju to początek depresji;

● jak radzić sobie z utrzymującym się pogorszeniem nastroju, który prowadzi do depresji;

● jak suplementy diety mogą pomóc w walce z depresją;

● które składniki tabletek na depresję pozytywnie wpływają na poprawę samopoczucia;

● jaka dieta ma znaczenie przy depresji;

● jak aktywność fizyczna pomaga walczyć z depresją;

 

Czy pogorszenie nastroju to początek depresji?

 

Chciałbyś przenosić góry, a nie masz siły wstać z łóżka? Chodzenie do pracy lub spotkania towarzyskie to trudności nie do pokonania? To mogą być początki depresji! Choroba ta jest coraz powszechniejszym zjawiskiem. Wynika ona w dużej mierze z szybkiego trybu życia w którym jesteśmy bezustannie poddawani presji i narażani na stres.

 

Obecnie na świecie, na depresję chorują miliony dorosłych osób. Z każdym rokiem ta liczba rośnie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja stanowi czwarty, najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie!

 

W leczeniu depresji zazwyczaj praktykuje się farmakologię oraz psychoterapię. Niestety nie zawsze przynoszą one pożądane rezultaty i bardzo często mają wiele skutków ubocznych tj. uzależnienie, senność, brak możliwość prowadzenia pojazdu. Dlatego, coraz częściej stosuje się alternatywne metody leczenia stanów depresyjnych, takie jak suplementy oraz odpowiednia dieta.

 

Jeśli zaobserwowałeś u siebie długo utrzymujące się pogorszenie nastroju – trwające około 2 tygodni – coraz częściej trudno wstać ci z łóżka, a codziennie obowiązki są dla ciebie dużym wyzwaniem – zacznij od diagnostyki. Ale zanim zdecydujesz się na leczenie samymi antydepresantami, sprawdź czy dostarczasz

swojemu organizmowi niezbędne składniki odżywcze, które dodają energii i napędzają do działania.

 

Zbadaj poziom minerałów i witamin w organizmie, a następnie podejmij działania, które spowodują zmianę nawyków w żywieniu i trybie życia. Może okazać się, że odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i suplementacja pomogą ci wrócić na właściwe tory.

 

Jak radzić sobie z utrzymującym się pogorszeniem nastroju, który prowadzi do depresji?

 

Pogorszenie nastroju jest uważane za jeden z objawów depresji. Nie zawsze musi tak być. Choć każdy z nas miewa gorsze dni (np. na skutek ciężkich przeżyć, stresu lub porażki w życiu osobistym albo w pracy), stopień pogorszenia samopoczucia może być różny. Dlatego jeśli zauważysz pierwsze objawy gorszego samopoczucia, skup się na swoich potrzebach i zadbaj o zdrowie, bo granica pomiędzy pogorszeniem nastroju a depresją jest bardzo cienka.

 

Jeżeli któreś z poniższych symptomów zauważyłeś u siebie przez minimum dwa tygodnie i stanowią one widoczną zmianę w porównaniu z wcześniejszym funkcjonowaniem, to sygnał, żeby działać:

 

● ciągły smutek

● depresyjny nastrój, który długo się utrzymuje

● utratę chęci, zainteresowań i przyjemności z codziennych czynności

● zmniejszenie energii lub nienormalne zmęczenie

● brak wiary w siebie i poczucia własnej wartości

● pesymistyczne myślenie

● spadek zdolności koncentracji, uwagi i zapamiętywania

● pogorszenie snu

● problem z popędem seksualnym

● problem z bliskością

● utratę apetytu, która prowadzi do utraty wagi

 

Istnieje wiele bardzo prostych sposobów na poprawę złego samopoczucia i problemów z pogarszającym się nastrojem. Pogoda, dieta i suplementacja odgrywają bardzo ważną rolę w poprawie samopoczucia.

 

Jak suplementy diety mogą pomóc w walce z depresją?

 

Suplementy diety na depresję to skoncentrowane środki spożywcze, w których znajdują się witaminy i składniki mineralne w odpowiednich proporcjach. Ich zadaniem jest uzupełnienie deficytów składników odżywczych w diecie. Dzięki suplementom wzmocnisz swój organizm i poprawisz jego funkcjonowanie.

 

Wybierając odpowiedni suplement na depresję, masz szansę w krótkim czasie:

● odzyskać pozytywny nastrój

● zrelaksować się

● uwolnić od napięć i zredukować stres

● osiągnąć stabilizację psychiczną

● zredukować bezsenność

● zadbać o spokojny sen

● zwiększyć motywację

● zwiększyć energię i witalność

● wspierać pamięć

● pozbyć się uczucia lęku

● odzyskać kontrolę nad swoim życiem!

 

Tylko jak znaleźć odpowiedni suplement dla siebie? Wybierając spośród dziesiątek dostępnych na rynku suplementów diety na depresję, skup się na istotnych elementach takich jak:

● sprawdzony skład

● dawkowanie

● przeprowadzone badania

● potwierdzone efekty

Wszystkie powyższe założenia spełnia choćby Solunetic™. Jest przede wszystkim sprawdzonym i polecanym suplementem przez osoby z problemem spadku koncentracji, zaburzeniami snu, apatią itp. Jego skład jest bezpieczny dla organizmu i nie jest to antydepresant. Można kupić go bez recepty. Doskonale wspiera zdrowie psychiczne i w naturalny sposób pomaga uwolnić napięcie, zrelaksować się, a co za tym idzie – zmniejszyć stres. A zawarte w nim witaminy i minerały wpływają na poprawę nastroju.

 

Które składniki tabletek na depresję pozytywnie wpływają na poprawę samopoczucia?

 

Do najczęściej wymienianych składników suplementów diety na depresję zalicza się:szafran, żeń-szeń, inozytol, ashwagandha oraz witaminy z grupy B.

 

Szafran

Szafran – najdroższa przyprawa świata jest doskonałym źródłem polifenoli i idealnym środkiem na melancholię. Badania naukowe jednoznacznie wskazują pozytywny wpływ szafranu na depresję. Jego właściwości polegają na zwiększaniu poziomu dopaminy i serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym, w wyniku czego następuje poprawa nastroju. Szafran działa porównywalnie z lekami przeciwdepresyjnymi, ale nie wywołuje tak silnych skutków ubocznych. To oznacza, że preparaty na bazie szafranu można stosować w przypadku łagodnych lub umiarkowanych objawów depresji

 

Żeń-szeń

Żeń-szeń to najpopularniejsze naturalne lekarstwo na różne schorzenia. Poprawia ogólne samopoczucie, ma pozytywny wpływ na sen i życie seksualne. Jest przydatny w leczeniu zarówno stanów lękowych, jak i depresji. Wpływa korzystnie na nastrój i podnosi samopoczucie.

 

Inozytol

Inozytol to modulator układu nerwowego, który działa podobnie jak leki antydepresyjne typu SSRI – hamuje wychwyt zwrotny serotoniny, zwiększając tym samym jej stężenie. Eliminuje niepotrzebne impulsy nerwowe i pozwala się wyciszyć. Pomaga również w przypadku bezsenności. Badania wykazały, że działanie inozytolu korzystnie wpływa na stany depresyjne.

 

Ashwagandha

Ashwagandha wykazuje cały szereg prozdrowotnych działań, w tym również może być korzystnym stymulantem układu nerwowego i mózgu. Pomaga między innymi w utrzymaniu skupienia i koncentracji, wspiera mózg w okresach intensywnego uczenia się. Jest pomocna w problemach ze snem, co często zdarza się podczas niektórych rodzajów depresji. Pomaga w uspokojeniu się i rozluźnieniu.

 

Witamina B2 (ryboflawina)

Ryboflawina jest prekursorem, biorącym udział w syntezie dwóch, najważniejszych dla ludzkiego samopoczucia neuroprzekaźników, czyli serotoniny i dopaminy. Wspomaga utrzymanie dobrego samopoczucia i chroni przed depresją.

 

Witamina B6

Niedobory witaminy B6 mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń i chorób ze strony układu nerwowego, w tym również do rozwinięcia się schizofrenii. Witamina B6 pomaga w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu energetycznego, wspomaga układ odpornościowy, zmniejsza uczucie zmęczenia i przyczynia się do regulacji aktywności hormonalnej.

 

Witamina B1 (tiamina)

Niedobory witaminy B1 mogą prowadzić między innymi do zaburzeń snu, zaburzeń funkcji poznawczych (szczególnie pamięci) oraz otępienia. Witamina B1 przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych oraz w prawidłowym funkcjonowaniu serca.

 

W tabletkach bez recepty na depresję np. w suplemencie diety Solunetic™, znajdują się także aminokwasy, które są niezbędne do utrzymania ludzkiego zdrowia psychicznego. Przykładowo tryptofan, który jest prekursorem serotoniny, czyli jednego z neuroprzekaźników. Tryptofan podaje się eksperymentalnie pacjentom w celu poprawy ich stanu psychicznego.

 

Innym korzystnym składnikiem w suplemencie na depresję jest kannabidiol, który posiada czynne związki, występujące w marihuanie – popularnie zwane CBD. Jest to związek wpływający na układ nerwowy człowieka, ale nie wykazujący działań narkotycznych i uzależniających. Dzięki temu może być bezpiecznie (i legalnie nawet bez recepty) stosowany, jako samodzielny suplement oraz składnik produktów złożonych.

 

Dieta w walce z depresją

 

Jednakże samo przyjmowanie tabletek na stres i koncentrację nie przyniesie szybkiej poprawy stanu psychicznego. Zadbaj o ruch i dietę bogatą w:

● pełnoziarniste produkty zbożowe, np. chleb, makaron, ryż,

● produkty mleczne,

● oleje roślinne, orzechy i nasiona,

● nasiona strączkowe,

● chude mięso drobiowe,

● ryby – najlepiej tłuste morskie,

● warzywa i owoce.

Unikaj przemysłowych olejów z nasion, takich jak olej: rzepakowy, słonecznikowy, arachidowy, sojowy oraz cukru.

 

Aktywność fizyczna w walce z depresją

 

Ruszaj się na zdrowie! Badania naukowe potwierdzają, że systematyczna aktywność fizyczna – zwłaszcza ćwiczenia aerobowe – pozytywnie wpływają na psychikę i wspomagają leczenie depresji. Zgodnie z zaleceniami WHO (World Health Organization) ćwicz przynajmniej 3 razy w tygodniu po 45 minut.

 

Ćwiczenia fizyczne, nie tylko na świeżym powietrzu, mają udowodnione działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe. Dzięki ćwiczeniom podnosi się poziom endorfin i serotoniny. Obniża zaś poziom kortyzolu – czyli hormonu stresu. Poza tym ćwiczenia fizyczne w połączeniu z dietą i suplementacją prowadzą do ustąpienia depresji o niewielkim i średnim nasileniu.

 

Jeżeli nie znajdujesz w sobie motywacji do ćwiczeń, znajdź sobie zajęcie, które choćby na kwadrans pozwoli ci oderwać się myślami od problemów. Wyznacz sobie małe i realne do osiągnięcia cele. Znajdź dodatkowe wsparcie i motywację wśród rodziny i przyjaciół. Rozmawiaj z bliskimi. Szukaj pozytywnych aspektów rzeczywistości i pozwól sobie na wsparcie. Małymi krokami do celu!

 

Podsumowanie

 

Niezależnie od tego, czy masz chwilowe pogorszenie nastroju, czy wczesne objawy depresji, która wysysa z ciebie energię i zapał, podejmij kroki, aby wyjść z tego stanu. Myśl o małych rzeczach, które masz zrobić, aby poczuć się lepiej. Nie poddawaj się – zdrowie psychiczne jest sensem życia, dzięki któremu wstajesz codziennie rano z radością i realizujesz swoje priorytety, zgodnie z zamierzonym celem.

Wydaje Ci się, że masz depresję, ale wstydzisz się z kimś o tym porozmawiać?
Pomożemy rozwiązać Twój problem i wesprzemy Cię!

Nie lekceważ objawów. Wypełnij formularz i nasi konsultanci skontaktują się z Tobą.